WRACAJ!

 

 

RADIA SAMOCHODOWE

Philips

STRZEŻONE KODEM

 

 

W latach osiemdziesiątych, firmy Blaupunkt i Philips postanowiły zapobiec licznym kradzieżom radii samochodowych wprowadzając SECURITY CODE do swoich produktów. Było to zabezpieczenie włączające elektroniczną blokadę w chwili kradzieży radioodtwarzacza, a właściwie po odłączeniu radia od akumulatora. Złodziej nie miał dużych szans na uruchomienie radia, ponieważ miał najczęściej 2-3 próby na uruchomienie. Jeżeli nie podał właściwego kodu, radio automatycznie uruchamiało kolejną blokadę uniemożliwiającą wpisywanie kodu. W zasadzie więc amator cudzej własności nie miał pożytku z nowej zdobyczy.

Elektroniczne zabezpieczenia radioodbiorników samochodowych przed kradzieżą polegają więc na zastosowaniu w nich dodatkowego zespołu, którego zadaniem jest uniemożliwienie działania radia przez osoby niepowołane. Radio wystartuje po nastawieniu odpowiedniego szyfru. Szyfr, zwany CODE jest układem 3 lub 4 znaków (najczęściej cyfr) i może być zapisany na karcie Security CODE lub ID CARD aby go zapamiętać. Radioodtwarzacze z kodem mają wyświetlaną skalę typu display. W zależności od firmy i typu radioodbiornika, instrukcja oprócz kodu podaje szczegółowe zasady jego wprowadzania. Sam system wprowadzania kodu jest też swego rodzaju szyfrem, ponieważ do tej czynności można używać różnych przycisków sterujących pracą radioodbiornika, ale w układzie odpowiednich kombinacji.

Blaupunkt na kartę

Oprócz systemu wpisywania kodu firma Blaupunkt stosuje też inny system tzw. karty-klucza. Właściciel wprowadzając taką kodowaną kartę do wąskiej szczeliny w radiu powoduje automatyczne odczytanie gotowego kodu i uruchomienie radia. Nieodpowiednia karta-klucz powoduje wyświetlenie na display'u poziomych kresek po czym zablokowuje wszystkie funkcje działania. Po 10 sekundach można powtórzyć próbę, ale tylko właściwą kartą. Czterokrotne użycie niewłaściwej karty wydłuża czas oczekiwania do 1 godziny, a po 16 próbach z niewłaściwą kartą odblokowanie radioodbiornika staje się możliwe tylko w autoryzowanym warsztacie.

Ciekawym uzupełnieniem systemów kodowania jest możliwość kodowania w radioodtwarzaczu numeru samochodu właściciela. Jeżeli radioodbiornik z takim systemem został odłączony od zasilania, to po ponownym włączeniu wskazuje od razu na display'u numer rejestracyjny pojazdu, do którego należy. Usunięcie tego rodzaju kodu rejestracji jest możliwe dopiero po wywołaniu właściwego kodu, uruchamiającego działanie radioodbiornika.

 

 

 

 

(c) 1998-2002 AutoSC Electronics